Witam,

nazywam się Janusz Mazurek i jestem właścicielem WIRTUALNEJ KLINIKI ROŚLIN 

Z zawodu jestem dr nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin i prowadzę własną działalność gospodarczą pod nazwą KLINIKA ROŚLIN. Zajmuję się niezależnym doradztwem w ochronie roślin ogrodniczych - w szczególności tych uprawianych w gruncie. Jestem również (w części etatu) pracownikiem Palmiarni w Lubiechowie administrowanej przez Zamek Książ, gdzie pracuję jako specjalista d/s pielegnacji i ochrony roślin.

Wcześniej zajmowałem się również sadami i warzywami doradzając na łącznej powierzchni ponad 1000 ha. Przez pewien czas podstawą mojej działalności była współpraca z grupami producenckimi. Przede wszystkim prowadziłem ochronę i nawożenie warzyw (marchew, cebula, por, seler, pietruszka, sałata krucha) oraz ochronę sadów, jagodników towarowych i winorośli. W tym zakresie prowadziłem ochronę dla firmy Carota Sp. z o.o oraz doradzałem w grupie sadowniczej Malsad Sp. z o.o. Konsultowałem również ochronę roślin ozdobnych w firmie Vitroflora. Współpracowałem z firma Koppert w zakresie ochrony biologicznej. W ramach prowadzonej działalności doradzałem w wielu gospodarstwach szkółkarskich, warzywniczych, sadowniczych a także rolniczych. 

Posiadam duże doświadczenie w prowadzeniu badań rejestracyjnych. Przede wszystkim w latach 2009-2011, w związku z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczej podpisałem umowę o współpracy z firmą Bayer, która obligowała mnie do nadzoru i wykonywania badań rejestracyjnych środków ochrony roślin dla ówczesnego działu Bayer Environmental Science. W trakcie tej współpracy planowałem i wykonywałem badania rejestracyjne, nadzorowałem badania prowadzone przez inne upoważnione jednostki, opracowywałem raporty końcowe, a także przygotowywałem dokumentację rejestracyjną (BIODOSSIER) do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz projektowałem etykiety środków. 

W szczególności specjalizuje się w ochronie roślin ozdobnych i winorośli. Jestem autorem licznych artykułów, prezentacji oraz innych opracowań merytorycznych. W roku 2017 ukazała się moja książka "Ochrona winorośli". Jest to pierwsza pozycja w Polsce w całości traktująca o ochronie winorośli.

Utrzymuje regularne kontakty z uczelniami wyższymi w Polsce. Prowadzę zajęcia z ochrony i nawożenia winorośli na studiach podyplomowych z dziedziny "Enologii", które odbywaja się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz z "Technologii Winiarstwa" na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W roku 2016 Studia Podyplomowe Technologii Winiarstwa uzyskały Certyfikat i Znak Jakości "Studia z przyszłością". Prowadzę również zajęcia z ochrony i nawożenia winorośli w Podkarpackiej Akademii Wina. . Od roku 2015 prowadzę nadzór fitosanitarny nad kolekcjami narodowymi w Arboretum w Wojsławicach, filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Od wielu lat, czyli praktycznie od roku 1997, kiedy to rozpocząłem prace w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu, regularnie zajmuję się problemami ochrony i nawożenia roślin w zielenie miejskiej. Poza różnego rodzaju opracowaniami piśmienniczymi, przeprowadziłem szereg prezentacji i szkoleń obejmujących zagadnienia możliwości zwalczania chorób i szkodników w miastach. Jestem również autorem, bądź współautorem, licznych ekspertyz w tym temacie.

Bardzo dobrze znam rynek hobbystyczny środków ochrony roślin. W tym zakresie miałem sposobność nawiązywać wieloletnią współpracę z największymi firmami w Polsce, jak: Bayer, Substral, Tamark czy Agrosimex Sp z o.o, a w chwili obecnej współpracuje z firmą SBM (kiedyś Bayer Garden

Praktycznie przez cały okres swojej 20-to letniej pracy zawodowej pracy zawodowej opracowuje różnego rodzaju teksty do poradników i gazet firmowych oraz branżowych o tematyce ogrodniczej i rolniczej. Nadal w mniejszym lub większym stopniu pisze również artkuły naukowe bądź popularno-naukowe. Jestem także autorem kilku opinii i ekspertyz, w tym chociażby tych, opracowywanych dla Starostwa Powiatowego we Wrocławiu czy Urzędu Miasta we Wrocławiu oraz firmy Bayer. Przez półtora roku byłem związany z dwutygodnikiem Owoce, Warzywa, Kwiaty gdzie co miesiąc były drukowane moje artykuły dotyczące ochrony roślin ozdobnych, a w roku 2017 pisałem regularnie do Wydawnictwa Warzywa i Owoce Miękkie.

Jestem aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu. W swojej działalności stawiam przede wszystkim na wartości merytoryczne. 

Od roku 2017 jestem zaangażowany w projekt edukacyjny "SCHRONISKA DLA ROŚLIN" organizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu ora Departament Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. zobacz więcej...

 

WIRTUALNA KLINIKA ROŚLIN powstała z zainteresowania bardzo wielodyscyplinarną dziedziną ogrodnictwa, jaką jest ochrona roślin. Serdecznie zachęcam do lektury, a także do współpracy.
Odsłon artykułów:
1298837

Oświadczam, że wszędzie tam gdzie nie istnieje stosowna adnotacja wszystkie pozostałe teksty i ilustracje są mojego autorstwa.
Wszelkie powielanie i kopiowanie może odbywać się wyłącznie za moją zgodą.
Janusz Mazurek