Dość jednoznaczną cechą, szybko pozwalającą na zidentyfikowanie uszkodzeń jako efekt działalności szkodnika, jest obecność na igłach delikatnej pajęczynki będącej efektem działalności przędziorka sosnowca, który jest przecież pajęczakiem. Niestety obecność pajęczyny stanowi sygnał, że na efektywne zabiegi może już być trochę za późno. Najpewniejszym sposobem na przekonanie się o obecności przędziorka na lustrowanych pędach jest podstawienie białej kartki papieru i kilkukrotne uderzanie w pędy drewnianym kołkiem. Obecność szybko poruszających się na papierze, maleńkich pajączków, stanowi sygnał do przeprowadzenia zabiegu chemicznego. Przędziorki maja dość skomplikowany cykl życiowy i od jaja do postaci dorosłej przechodzą przez dwa stadia larwalne i dwa stadia tzw. nimfy. Okres wychodzenia larw z jaj jest rozciągnięty w czasie i w momencie wykonywania oprysków na igłach występuje zarówno część larw jak i dorosłych pajęczaków.

Najlepszym rozwiązaniem, które ogranicza konieczność wykonywania zbyt dużej liczby aplikacji jest zastosowanie preparatów o takim spektrum działania, które umożliwia zwalczenie wszystkich stadiów rozwojowych przędziorków.

 
 Delikatna pajęczynka przędziorka

Rozwój przędziorka odbywa się pod pajęczynką, która chroni go przed wpływem niekorzystnych warunków środowiska. W ten sposób szkodnik jest odporny na spadki temperatury i może występować nawet do późnej jesieni. Skuteczne ograniczenie przędziorka sosnowca w momencie kiedy wytworzy oprzęd już mało skuteczne. Stąd takiego znaczenia nabiera jego zwalczanie zaraz na początku rozwoju bezpośrednio po wiosennym wylęgu larw z zimujących na pędach jaj. Wylęg ten ma miejsce w zależności o rejonu Polski od połowy kwietnia do końca maja.

Najczęściej przędziorka sosnowca spotyka się na świerku pospolitym i białym, cyprysikach, jałowcach, żywotnikach i jodle koreańskiej. Zaatakowane drzewa i krzewy najczęściej tracą naturalną barwę. W wyniku zwiększonej transpiracji część igieł może opadać. Drzewa źle się rozwijają, łatwo przemarzają i są bardziej podatne na atak przez inne szkodniki. Jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z przędziorkiem sosnowcem jest również właściwe nawożenie roślin.

 

 


Zimujące jaja przędziorka
 

 


TERMINY ZWALCZANIA PRZĘDZIORKA

Odsłon artykułów:
1513349

Oświadczam, że wszędzie tam gdzie nie istnieje stosowna adnotacja wszystkie pozostałe teksty i ilustracje są mojego autorstwa.
Wszelkie powielanie i kopiowanie może odbywać się wyłącznie za moją zgodą.
Janusz Mazurek